İstanbulda Web Tasarımın Yeri

İnternet ortamında şuanda yüzbinlerce sayfa bulunmaktadır. Peki ilk sayfası kaç yılında kim tarafından dünyaya yayınlandı? İlk web tasarım kime ait? İstanbul’da web tasarımın konusunda dünyadaki durumu nedir?

İnternet Amerika’dan dünyaya  Amerika’nın bültenin duayeni İngiliz fizik mühendisi ve bilgisayar uzmanı Tim Berners-Lee,  1989 yılında önerdiği sistem ile Hypertext Transfer Protocol (HTTP) oluşturarak kullanıcılar ve sunucular arasındaki iletişimi sağlamış oldu.  Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen ilk www. İnternet sayfası ise http://info.cern.ch dir .

Dünyadaki web site sayısın 2015 yılında Netcraft şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre    923.343.984 geldiğimiz 2020 yılında bu sayı yeni araştırmalara göre 1 katrilyonu geçmektedir. İstanbul’da web tasarım da yani internet dünyasına ki yeri de Türkiye’nin diğer illerinden oldukça büyüktür. Bu büyümenin büyük bir etkisi İstanbul bir ticaret merkezi olması ve şirket barındırma kapasitesi diğer illerden doğal olarak fazladır. Bu da farklı reklam ajanslar ile İstanbul’da web tasarımın yeri  reklam ajansları tarafından rekabet halinde internet ortamına binlerce web sitesi İstanbul’dan dünyaya yayınlamaktadır.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir